Witamy
O nas
Aktualności
Nasze praktyki / transakcje
Nasi prawnicy
Niezależne spojrzenie
Kariera
Pro Bono
Kontakt
Kariera

Poszukujemy utalentowanych i zmotywowanych prawników - doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają karierę prawniczą.

Jeśli chcesz dołączyć do naszego zespołu prześlij swoje CV wraz z listem motywacyjnym na adres:
kariera@cg-lawfirm.pl

     W związku z rozwojem Kancelarii poszukujemy:
Partner M&A/Corporate

Whom we are looking for: Partner M&A/Corporate

  1. Portable business of approx. PLN 800k + VAT collected annually, arising from, i.a., solid relationships with at least two main/sustainable clients; the business has to be confirmed with past results, but more importantly it is to be reflected in current/ future secured transactions/cases;
  2. Experience gained from working in an international law firm or in a first class Polish law firm;
  3. Currently a partner or close to partnership in her/his current law firm;
  4. We expect the candidate to possess the ability to build (and, if feasible, to lead) the M&A department of our law firm, to acquire clients and to attract young talents;
  5. And finally, something which for us goes without saying: high ethical standards, high work quality and very good English.

What we offer:

  1. Full partnership within a reasonable period, maximum two years; joining the partnership as a limited partner or general partner with a full share in the income of the Company;
  2. Initially some form of a guaranteed salary for a defined/agreed period; subsequently a share in the income generated by the candidate’s clients and eventually a full share in the Company’s income as a partner/limited/general partner;
  3. Full support in business development;
  4. Cross-selling and introduction to current clients;
  5. Cross-selling and introduction to the clients of the law firms (domestic and international) cooperating with us, based on the bilateral agreements with those law firms.

Who we are:

  1. Seventh year of full independence; a transactional law firm stemming from White & Case Warsaw office; currently a team of approx. 20 people working and cooperating with us;
  2. Rentable, sustainable business, generating stable income; average profitability over the years in the range of 20%;
  3. Very good recognition on the banking and finance market, both of the law firm and the lawyers (ranked in Chambers Global, Chambers Europe, ILFR, Legal500 etc.);
  4. Conveniently located modern and friendly offices; a fully equipped and organized law firm;
  5. Strong relationships with PE and VC funds, cooperation with law firms from London and Frankfurt;
  6. Very effective cooperation with the capital group White Rock (www.whiterock.pl).

If that sounds interesting for you, please contact me directly (p.galuszynski@cg-lawfirm.pl) or give me a call (+ 570 550 133). If this is not a position of interest to you, please think of your colleagues who may be interested, and kindly share this post with them – many thanks!

B&F associate

We are now hiring and would like to start an exciting new chapter of our business journey together with you. A new year brings new opportunities. We are looking to further strengthen our Warsaw office - here is the profile of the ideal candidate for the position of: Banking & Finance Senior Associate with partner track.

If you have several years of experience in the transactional world gained in a top-class law firm, if you feel like you would like to expand your own career and promote your own name on the market, supported by our team, which is recognised by Chambers, ILFR, and Legal500 etc., here we are. We will support you with all our available means and resources and promise to mentor you to the extent that you feel you need it.

You will be working in a friendly environment, in a law firm which truly respects work life balance. You will be free to take the vast part of responsibility for clients, transactions, your team and your own career. We will provide you with a detailed plan to become a contract partner and equity partner of our law firm. Fingers crossed.

stażysty

Poszukujemy utalentowanych, ambitnych i zmotywowanych prawników na 3-miesięczne płatne praktyki z możliwością nawiązania stałej współpracy.
Jeśli spełniasz nasze kryteria, chcesz zdobywać doświadczenie w niezależnej polskiej kancelarii prowadzonej przez uznanych prawników oraz uczestniczyć w międzynarodowych projektach transakcyjnych ⇒ zgłoś się do nas!

WYMAGANIA

  • wykształcenie wyższe prawnicze lub w trakcie V roku
  • biegła znajomość języka angielskiego
  • dokładność, staranność, motywacja do pracy
  • umiejętność pracy w zespole

OFERUJEMY

  • możliwość rozwoju zawodowego
  • uczestniczenie w transakcjach polskich i międzynarodowych
  • możliwość uczenia się od najlepszych profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem
  • po odbyciu stażu możliwość zatrudnienia
  • konkurencyjne wynagrodzenie
  • pracę w nowoczesnym biurze w centrum Warszawy

Pobierz informacje: Staż_C_G.pdf

prawnika do zespołu M&A

Opis stanowiska:

  • doradztwo prawne w zakresie transakcji M&A, joint-venture oraz kwestii korporacyjnych;
  • udział w projektach M&A krajowych i transgranicznych, na rynku prywatnym i publicznym;
  • praca w zespole, w codziennej współpracy z doświadczonymi prawnikami;
  • możliwość prowadzenia samodzielnych projektów.

Wymagania:

  • doświadczenie w zakresie transakcji M&A i obsługi korporacyjnej przedsiębiorców;
  • zainteresowanie i wiedza na temat zasad funkcjonowania gospodarki i prowadzenia przedsiębiorstwa;
  • rozpoczęta aplikacja radcowska lub adwokacka mile widziana;
  • dokładność i staranność;
  • umiejętność pracy w zespole;
  • biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

Oferujemy:

  • konkurencyjne wynagrodzenie;
  • udział w ciekawych projektach;
  • bardzo dobrą atmosferę pracy w przyjaznym środowisku;
  • poszerzony pakiet prywatnej opieki  medycznej dla kandydata i jego najbliższych;
  • szkolenia wewnętrzne.

Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie aplikacji.

© 2015 Czabański Gałuszyński i Partnerzy Kancelaria Prawna Spółka Komandytowa    nota prawna
powered by: proti - to be online